
Makijaż permanentny
Polega na wprowadzaniu barwnika płytko w naskórek, za pomocą specjalnego urządzenia i końcówki z cienką igłą. Barwniki w szerokiej gamie kolorystycznej charakteryzują się trwałością barwy, są bezpieczne, nietoksyczne, hipoalergiczne.
Makijaż permanentny nie powoduje trwałych zmian, kolory bledną po 3-5 latach i nie pozostawiają śladów. Trwałość oraz intensywność makijażu uzależniona jest od typu skóry.
Makijaż jest zabiegiem bezpiecznym i wykonywanym w znieczuleniu miejscowym.
W trakcie zabiegu należy mieć zamknięte oczy, oraz informować o odczuciach pieczenia, bólu, itp. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej, nasilonego swędzenia lub pieczenia lub objawów ogólnych typu nudności, wymioty, duszność, kołatanie serca w trakcie zabiegu, zostanie on przerwany.
W przypadku wykonania makijażu ust, niezbędne jest ogólne zastosowanie leku przeciwopryszczkowego ( Heviran , Zovirax- tabletki) przez okres 4 dni przed zabiegiem i 4 dni po zabiegu. Dotyczy to również pacjentek, które nie stwierdzają podatności na wirus opryszczki (Herpes simplex), ponieważ gojąca się powierzchnia skóry jest bardziej narażona na infekcje. Przygotowanie ust do zabiegu przez pacjentkę polega na wykonaniu delikatnego peelingu w dzień poprzedzający zabieg oraz nawilżanie ust.
W czasie zabiegu może dojść do obrzęku i zaczerwienienia skóry, oczy mogą łzawić jakiś czas po zabiegu, co mija najdalej w następnym dniu, zależnie od osobniczych skłonności skóry. Bezpośrednio po zabiegu zastosowane kolory pigmentów są bardzo intensywne, co utrzymuje się kilka dni do momentu wygojenia naskórka. Stabilizacja barwnika trwa jednak tyle ile pełne gojenie skóry - 3,4 tygodnie. Zalecane jest stosowanie maści Solcoseryl ( lub Allantan maść, Cicaplast).
Zabieg uzupełniający tzw. korektę, wykonuje się około 3-4 tygodnie po zabiegu podstawowym. Możemy wtedy ocenić stan makijażu po wygojeniu, odcień barwnika i wprowadzić ewentualne zmiany w kształcie. Nawet jeśli po wygojeniu makijaż wygląda bardzo dobrze, warto jest wykonać zabieg uzupełniający, aby makijaż był trwalszy
Przeciwwskazania do zabiegu mikropigmentacji:
-
ciąża i okres laktacji
-
hemofilia
-
zażywanie alkoholu lub narkotyków
-
leki wchodzące w interakcje z zawartymi w preparacie do znieczulenia miejscowego, leki rozrzedzające krew, leki sterydowe, leki przeciwzakrzepowe i inne immunosupresyjne
-
alergie (zwłaszcza na barwniki, farby do włosów, znieczulenia np. u dentysty)
-
zaawansowana cukrzyca
-
anomalie skórne w strefie pigmentowanej (znamiona i plamy)
-
trądzik ropowiczy
-
czynna opryszczka
-
infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybicza
-
nowotwory skóry
-
skłonność do powstawania keloidów i kolagenozy (bliznowców)
-
świeże blizny
-
przebyte choroby gałki ocznej
-
tendencje do stanów zapalnych spojówki
-
tendencje rodzinne do odwarstwienia siatkówki
-
stany zapalne skóry powiek lub spojówek, choroby siatkówki i rogówki oka
-
łuszczyca
-
stosowanie Roacutane lub innych pochodnych retinolu (Izotrietinoidy)
-
choroby zakaźne (żółtaczka, AIDS)
-
powikłania po tego typu zabiegach w przeszłości
Przed zabiegiem należy zapoznać się z poniższymi informacjami:
Skrupulatna pielęgnacja oraz odpowiednio dobrane preparaty pielęgnujące i ochronne mają istotny wpływ na zachowanie trwałości pigmentu i proces regeneracji. Kolor końcowy jest uzależniony od naturalnego koloru skóry. Z każdym rokiem pigment staje się coraz jaśniejszy i w zależności od potrzeb może być odświeżany.
-
W celu utrzymania makijażu jak najdłużej, należy zabezpieczać pigmentowaną okolicę kremami z filtrem przeciwsłonecznym.
-
Podczas procesu gojenia absolutnie nie wykonywać makijażu w pigmentowanej strefie!
-
Przez pierwsze 2-3 dni pigmentowaną okolicę utrzymywać jak najbardziej suchą. Należy delikatnie oczyszczać łagodnymi preparatami (sól fizjologiczna, woda). Nie wolno stosować żadnych preparatów z alkoholem lub z kwasami w pigmentowanej strefie.
-
Pigmentowanej strefy nie wolno drapać, trzeć, skubać, usuwać na siłę strupka oraz stosować żadnych peelingów!
-
Należy pielęgnować preparatami zawierającymi substancje przyspieszające regenerację o działaniu kojącym, odkażającym i odżywczym (np Allantan krem, Cicaplast, Solcoseryl) ok 3 razy dziennie, cienką warstwą. Nie stosować preparatów zbyt tłustych oraz nie aplikować zbyt grubej warstwy, może to spowodować okluzję niesprzyjającą prawidłowemu gojeniu się. Preparaty antywirusowe (zovirax, antywir, hascovir) można stosować tylko w przypadku wystąpienia opryszczki.
-
Podczas procesu gojenia należy unikać bezpośredniego kontaktu ze słońcem. Nie planować zabiegu przed urlopem związanym z kąpielami słonecznymi , wyjazdem na narty. Bezwzględnie zrezygnować z korzystania z solarium przez 10 dni oraz odbywania kąpieli w basenie i wizyt w saunie przez ok 6 dni. Aż do zakończenia procesu regeneracji (28 dni) stosować najwyższą protekcję przeciwsłoneczną (faktor 50+). Nie opalać się przez okres około 3 miesięcy.
-
W przypadku makijażu ust w pierwszym dniu zaleca się przyjmowanie płynów przez słomkę. Po każdym posiłku należy umyć zęby i usunąć resztki soli i kwasów z ust następnie zaaplikować krem pielęgnacyjny oraz unikać tradycyjnych produktów do makijażu ust (pomadki, błyszczki), ponieważ mogą być zainfekowane wirusem opryszczki.
-
Bezpośrednio po makijażu permanentnym oczu można zastosować zimne okłady. Przemywać solą fizjologiczną. Nie zakładać szkieł kontaktowych przez ok 4-5 dni. Unikać wykonywania makijażu podczas gojenia powiek ze względu na możliwą infekcję brzegów powiek oraz ryzyko niewystarczającego przyjęcia się barwnika.
-
Na 24 godziny przed i po wykonaniu makijażu obowiązuje zakaz spożywania alkoholu, aspiryny (kwas acetylosalicylowy) oraz napojów zawierających kofeinę (kawa , coca cola).
